Објави означени како health

Семејство

Само диши

Живееме во бурен свет во кој сѐ се одвива со брзо темпо, при што се чини дека обврските извираат од сите страни. По завршувањето на работното време, често, во стресно опкружување, се враќаме дома, каде што продолжуваме со готвење,...

Дом

Што велите во 2022 година да се посветите на поедноставувањето на вашиот живот?

Иако честопати посветуваме премногу внимание на малите детали, животот не мора да биде толку комплициран колку што ние можеме да го направиме. Новата година е токму пред нашиот праг, и нема подобро време од сегашното за планирање на поедноставувањето...

Храна

Сакате ли да патувате? Каква храна треба да понесете кога одите на пат и како треба да ја спакувате

Повеќето луѓе и семејства сакаат да понесат слатки јадења и солени закуски во кои уживаат за време на патувањето. Ова е грешка што секој ја прави бидејќи ваквите закуски се несоодветни – тие нè ожеднуваат, а децата стануваат уште...

Едноставни рецепти  /  Храна

Овесна каша со боровинки

Времето повеќе нема да биде изговор за нездрав појадок наутро. За подготвувањето на оваа вкусна овесна каша која се остава да кисне преку ноќ ќе ви бидат потребни само 5 минути навечер и наутро ќе биде подготвена за појадок....

Едноставни рецепти  /  Храна

Чај од златно млеко

Оваа неверојатно смирувачка мешавина е супер лесна за подготовка, вкусна, а дури и се верува дека има лековити моќи заради сите зачини.

Совети и трикови  /  Храна

Здрава храна за грицкање за заштита на забите на членовите во вашето семејство

Колку пати се случило со членовите на вашето семејство во потрага по нешто слатко за јадење? Сигурни сме дека тоа е многу вообичаен случај. Што е со поздравите замени за храната со шеќери што може да ја најдете во...

Семејство

Забавни вежби со семејството што можете да ги направите дома

Како може вежбањето да го направиме забавно за целото семејство? Како може да го направиме искуство во кое ќе ужива секој, да додадеме малку забава и можеби малку здрав натпревар? Подготвивме список на едноставни вежби кои може да ги...

Совети и трикови  /  Храна

Како да се зголеми хранливата вредност на вашата храна

Го купивте најдоброто авокадо, го наполнивте фрижидерот со кељ и складиравте суперхрана. Но дали знаете како најдобро да ги искористите хранливите материи во вашата здрава храна? 1. Колку е пократок патот до вашата маса, толку подобро! Најголема загуба на...

Храна

Подобрете го имунолошкиот систем со ехинацеа

Ехинацеа е моќна и корисна билка што ја користат луѓето ширум светот за одржување на добро здравје, зајакнување на имунолошкиот систем и помагање во борбата против вирусните и бактериските инфекции. Секој дел од растението, од коренот до цветот, е...

Дом

Совети за подобар квалитет на воздухот

Пак е зима. Многу здравствени проблеми се поврзани со лошиот квалитет на воздухот во добро затворените простории. Обидете се со неколку совети за освежување: 1. Отворете ги прозорците и вратите кога можете. Дури и ако е многу студено, накратко...