Објави означени како family

Дом

Среќата е во малите нешта

Честопати тежнееме да чекаме или да се фокусираме на големи животни настани, како што се свадби, раѓања, родендени, дипломи, основање дом или унапредување на работа. Но, животот навистина го сочинуваат мали нешта, испреплетени во една поголема целина. Не ги...

Семејство  /  Совети за забава

Летниот период може да биде и време за игра и време за учење

Со оглед на тоа што летото и одморите се веднаш зад аголот, децата со нетрпение очекуваат да одат боси, да берат цреши директно од дрво, да јадат сладолед за вечера (а понекогаш, исто така, и за појадок) и да...

Семејство

Само диши

Живееме во бурен свет во кој сѐ се одвива со брзо темпо, при што се чини дека обврските извираат од сите страни. По завршувањето на работното време, често, во стресно опкружување, се враќаме дома, каде што продолжуваме со готвење,...

Семејство

Неповторлив семеен ден на вљубените

Денот на вљубените не е државен празник во ниту една земја, но сепак многу луѓе го претвораат во шопинг-лудило, прекумерно трошење на честитки, цвеќиња, чоколади и други подароци за своите најблиски. Нашиот рецепт е многу поедноставен и поврзан со...

Семејство

Планирате (по)долга прошетка? Не заборавајте си ја здравата ужинка.

Уживањето на свеж воздух, одејќи на долга прошетка или на планинарење е секогаш добра идеја. Само не правете го тоа на празен стомак или уништувајќи го својот напор со нездрава храна и/или пијалаци. Кога станува збор за пешачењето или...

Семејство  /  Совети за забава

Забавен Велигден – за деца и родители

Постојат стотици велигденски традиции. Одбравме неколку за кои сметаме дека се забавни и кои можете да ги примените со членовите на вашето семејство. Иако можеби мразите чистење, постојат предности: чистото домаќинство е исто така здраво домаќинство. Бидејќи мотивацијата е...

Семејство

Пролетно чистење со деца

Додека повеќето луѓе велат дека мразат чистење, тоа има и добра страна: чистото домаќинство е здраво домаќинство. Бидејќи недостига мотивација кога некој треба да чисти сам, побаравме начини да ги убедите вашите деца да ви помогнат во чистењето. Викендот...

Семејство

Идеална листа на домашни обврски и задачи за секое семејство

Јануари е месец на нови почетоци, нови проекти, ветувања, цели и секако домашни обврски. Помагајќи дома, децата учат многу важни животни вештини, стануваат социјално корисни и генерално се чувствуваат поспособни. Правејќи ја целата работа како семејство, ги зајакнуваме нашите...

Семејство

Божиќниот дух доаѓа за сите оние кои се подготвуваат за Божиќ

Секогаш е добра идеја однапред да испланирате каде и како ќе ги поминете празниците. Тоа ќе ви заштеди многу енергија и непотребни нервози. Еве неколку совети за тоа како да го подготвите вашиот дом за празниците, така што празничниот...

Живот со деца  /  Семејство

Домашно училиште за домашни задачи

Времето на враќање на училиште е поврзано со учење – нови рутини, распореди, знаења … Од таа причина, не треба да се ограничуваме само на предметите во училиште. Порано или подоцна, децата ќе треба да научат некои активности во...