Победи ја летната депресија

Летото е годишно време за релаксација, летувања и паузирање од рутинските активности. Но, дали знаевте дека располагањето со премногу слободно време може да има и негативни последици? Периодот познат како „враќање на училиште“ често се опишува и како „летна...

Создавање магични летни спомени со децата

Зачекорете во сончевиот свет на летните авантури, каде што радоста да ги забавуваме нашите малечки и да создаваме вечни спомени со нив зазема централно место! Соберете го семејството, ставете ги креативните капи и подгответе се да го направите ова...

Квалитетно време за квалитетна благосостојба

Овој месец се фокусираме на важноста да се помине квалитетно време за квалитетно ментално здравје. Без разлика дали се работи за време поминато со Вашиот партнер, пријателите или со саканите, градењето и зајакнувањето на врските може да има позитивно...

Зборувајте со јазикот на љубовта

Денот на вљубените. Тоа е оној еден ден во годината посветен на најубавата од сите емоции што постојат… љубовта. Иако ова е една од најважните и најпроучените човечки емоции, најчесто оваа емоција е најмалку сфатена, бидејќи врз начинот на...

Активности за време на летниот одмор за вработени родители

Ура, почна летниот распуст! Тоа значи долги денови на безгрижна забава… о, чекајте, тоа важи само за децата, бидејќи сè уште треба да одите на работа и да се грижите за вашите деца додека трае летниот распуст. Грижата за...

Летниот период може да биде и време за игра и време за учење

Со оглед на тоа што летото и одморите се веднаш зад аголот, децата со нетрпение очекуваат да одат боси, да берат цреши директно од дрво, да јадат сладолед за вечера (а понекогаш, исто така, и за појадок) и да...

Само диши

Живееме во бурен свет во кој сѐ се одвива со брзо темпо, при што се чини дека обврските извираат од сите страни. По завршувањето на работното време, често, во стресно опкружување, се враќаме дома, каде што продолжуваме со готвење,...

Велигден – време за стари и нови обичаи

За многу луѓе низ светот, Велигден е нивниот омилен празник од различни причини. Пред сè, се слави Воскресението на Исус, но станува збор и за празник и прослава на пролетта и на новите почетоци; празник и славење на семејството...

Неповторлив семеен ден на вљубените

Денот на вљубените не е државен празник во ниту една земја, но сепак многу луѓе го претвораат во шопинг-лудило, прекумерно трошење на честитки, цвеќиња, чоколади и други подароци за своите најблиски. Нашиот рецепт е многу поедноставен и поврзан со...

Пет божиќни подароци што нема да влијаат на вашиот буџет

Празниците се време кога нешто се подарува, а ние имаме изненадувања за вас: 5 убави и здрави идеи за божиќни подароци кои можете сами да ги подготвите и кои ќе ги развеселат вашите најблиски, ќе им дадат нешто лично...

Популарни статии

Поедноставно семејство

Животот е исполнет со семејството и пријателите. Моментите поминати со нив, енергични, значајни и радосни, се оние моменти што имаат значење. Односите може да бидат комплицирани, но и не мора да бидат такви. Добрите моменти може да се изгубат во стресовите и маките на секојдневните рутини. Ние ви помагаме да се фокусирате на работите што вам навистина се важни, така што овие моменти ги правиме помалку комплицирани, а семејниот живот попријатен. Прегрнете ја едноставноста. Прегрнете го семејството.