Објави означени како food

Домашни обврски  /  Совети и трикови

Како да го складирате вашето омилено овошје и зеленчук

Летото е пред збогување со своите дарови, главно со изобилството овошје и зеленчук, но тоа не е причина да страдате по скапоцените витамини и минерали во текот на следните месеци. Со малку напор и со веќе испробани домашни рецепти,...

Едноставни рецепти  /  Храна

Киш со кора од сладок компир

Вкусен рецепт за совршено летно јадење што може да се јаде топло или ладно. Направен со сезонски состојки за оригинален вкус, овој рецепт е лесен за правење, а најдобро е да се сервира со салата од домати.

Едноставни рецепти  /  Храна

Шарен ролат од јагоди

Овој ролат од јагоди е квинтесенцијален летен десерт. Ролатите секогаш се воодушевувачки, но овој е особено освежувачки. Лесен и воздушен сунѓер завиткан околу сладок изматен шлаг и фил од свежа јагода. Неодоливо!

Едноставни рецепти  /  Храна

Шарена паста со кремаст тофу сос

Овој едноставен кремаст шарен оброк е лесен и вкусен. Уживајте во кремастиот сос од тофу и пропржени печурки. Секојдневен оброк што ќе ве расположи и ќе ве засити.

Храна

Сакате ли да патувате? Каква храна треба да понесете кога одите на пат и како треба да ја спакувате

Повеќето луѓе и семејства сакаат да понесат слатки јадења и солени закуски во кои уживаат за време на патувањето. Ова е грешка што секој ја прави бидејќи ваквите закуски се несоодветни – тие нè ожеднуваат, а децата стануваат уште...

Едноставни рецепти  /  Храна

Супа од пченка и кокос

Oсвежителна и слатка супа е секогаш извонреден избор за брз и вкусен оброк. Оваа супа ќе ги воодушеви дури и најпребирливите гурмани, бидејќи рецептот претставува комбинација од освежувачки, но кремасти состојки, соодветни и за предјадење и за лесно главно...

Семејство

Планирате (по)долга прошетка? Не заборавајте си ја здравата ужинка.

Уживањето на свеж воздух, одејќи на долга прошетка или на планинарење е секогаш добра идеја. Само не правете го тоа на празен стомак или уништувајќи го својот напор со нездрава храна и/или пијалаци. Кога станува збор за пешачењето или...

Едноставни рецепти  /  Храна

Вегански куглоф

Вкусното словенечко велигденско празнично слатко задоволство е куглоф со ореви и мора да биде на сечија трпеза по овој повод. Традиционалниот куглоф е направен од меко и воздушесто тесто, полнето со фил од ореви или лешници. Ајде да направиме...

Едноставни рецепти  /  Храна

Закуска од риба со запечен кокос

Подготвени сте за здрав, но вкусен оброк или лесна вечера? Крцкави однадвор, но сочни одвнатре, оваа закуска со печен крцкав кокос лесно се подготвува. Вие едноставно не можете да погрешите со овој вкусен и едноставен рецепт. Сигурни сме дека...

Храна

Божиќни колачи во форма на новогодишна елка

Овие навистина слатки колачиња не само што лесно се подготвуваат, туку се и исклучително убав домашен подарок што можете да го подготвите заедно со вашите најмали.