Slovenija | Česká republika | Slovenská republika | Hrvatska | Srbija | Polska | Россия | Österreich | Bosna i Hercegovina | Северна Македонија | Danmark | Suomi | Norge | Sverige

Супа од пченка и кокос

Oсвежителна и слатка супа е секогаш извонреден избор за брз и вкусен оброк. Оваа супа ќе ги воодушеви дури и најпребирливите гурмани, бидејќи рецептот претставува комбинација од освежувачки, но кремасти состојки, соодветни и за предјадење и за лесно главно јадење.

Состојки

 • 1 главица кромид со средна големина
 • 200 гр компири
 • 2 супени лажици кокосово масло
 • 1 супена лажица рендан ѓумбир
 • ¼ лажичка куркума
 • 700 гр конзервирана слатка пченка, исцедена
 • 400 мл полномасно кокосово млеко
 • 1 лажиче кора од лимета
 • 450 мл вода
 • 2 супени лажици сок од лимета
 • 1 лажиче сол
 • 1 грст чипс од кокос
 • снегулки од чили

Метод

Ситно исечкајте една главица кромид со средна големина и потоа исечете го излупениот компир на мали коцки. Додадете две супени лажици кокосово масло во еден голем сад и оставете го да се растопи. Додадете една главица кромид сечкана на коцки, една супена лажица рендан ѓумбир и ¼ лажиче куркума. Мешајте и варете ја на средна температура додека кромидот не стане проѕирен. Потоа додадете 700 гр исцедена пченка и варете уште четири минути. Додадете 200 гр излупен и на коцки сечкан компир. Истурете во садот 400 мл полномасно кокосово млеко, додадете една лажичка кора од лимета и додадете 450 мл вода. Оставете ја смесата да зоврие, а потоа намалете го огнот и оставете ја супата да врие 20–25 минути. Потоа исцедете сок од лимета во две супени лажици, зачинете со едно лажиче сол. Користете рачна мешалка или префрлете ја супата во електрична мешалка и матете ја додека не се згусне. Сервирајте ја во сад за супа и украсете ја со чипс од кокос и со чили снегулки. Послужете и уживајте.

Индукциска плоча која одговара со вашиот стил на готвење

Без разлика дали подготвувате оброк за себе или готвите за целото семејство, OmniFlex идукциските плочи од Gorenje секој пат даваат вистинско искуство во готвењето. Со огромен број на фино поставени карактеристики кои ја поедноставуваат вашата интеракција со плочата за готвење, подготвувањето оброци никогаш не било поедноставно, поинтуитивно или полесно.Прочитај повеќе
Сподели:

Можеби би сакале да прочитате