Slovenija | Magyarország | Hrvatska | Srbija | Polska | Россия | Österreich | Bosna i Hercegovina | Северна Македонија | Danmark | Norge | Sverige

Шарен ролат од јагоди

Featured Video Play Icon

Овој ролат од јагоди е квинтесенцијален летен десерт. Ролатите секогаш се воодушевувачки, но овој е особено освежувачки. Лесен и воздушен сунѓер завиткан околу сладок изматен шлаг и фил од свежа јагода. Неодоливо!

Состојки

Состојки за декоративното тесто:

 • 40 гр путер на собна температура
 • 40 гр шеќер во прав
 • 1 белка од јајце
 • 45 гр брашно за торта

Состојки за пандишпан:

 • 5 жолчки од јајце
 • 90 гр шеќер
 • 100 мл млеко
 • 50 мл масло
 • 120 гр брашно за торта
 • 5 белки од јајце
 • 50 гр шеќер
 • црвена боја за храна

Состојки за кремот за филување:

 • 200 гр шлаг крема
 • 250 гр свежи јагоди

Метод

Ставете 40 гр путер и 40 гр шеќер во прав во сад и промешајте, а потоа додадете ја белката и добро мешајте. Додадете 45 гр брашно и мешајте да добиете густа смеса.
Со шприц направете мали точки од смесата врз хартија за печење и ставете ги во замрзнувач 30 минути. Во меѓувреме, во посебен сад изматете 5 жолчки и 90 гр шеќер. Истурете 50 мл масло, 100 мл млеко и 120 гр брашно и мешајте додека не се соединат. Додадете природна боја за храна и изматете го тестото.
Во меѓувреме изматете 5 белки и 50 гр шеќер за да добиете пена. Внимателно префрлете ја шлаг пената во смесата за торта. Извадете ја тавата за печење од замрзнувачот и прелијте го со тестото за торта, ставете го во рерна и печете 15 минути на 170°С. Ставете хартија за печење врз тестото и превртете го врз решетката. Отстранете го долниот слој на хартијата за печење и оставете да се излади. Превртете го тестото така што украсениот дел е свртен надолу. Нанесете 200 мл шлаг крема рамномерно над тестото. Декорирајте со вкусни свежи јагоди. Внимателно виткајте ја тортата од пократката страна на пандишпанот. Иладете 30 минути пред сервирање и уживајте.

Создадете спомени: вградни рерни

Кујната е срцето на домот и нашите вградени рерни се срцето на секоја модерна кујна. Нивната карактеристична HomeMade форма со зголемен волумен од 71 литар им овозможува на вашите јадења секогаш да се печат до совршенство. Опремени со широк избор на функции кои го поедноставуваат готвењето, тие ќе ве инспирираат да се забавувате во кујната со вашите најблиски и да испечете вкусни спомени кога сакате.Прочитај повеќе
Сподели:

Можеби би сакале да прочитате