Објави означени како maso

Храна

Дали сте расположени за бифтек иако врне надвор?

Дали моменталната ситуација ве држи затворени во домот? Не дозволувајте тоа да ве оддалечи од извонредно искуство – подготовка на скара. За среќа, постојат неколку едноставни начини да уживате во подготовка на скара во домот. Сè што ви треба...

Едноставни рецепти  /  Храна

Пилешки гради со кари

Пилешки гради со кари КОЛИЧИНА ГРЕЈАЧ ТЕМПЕРАТУРА ВРЕМЕ НА ГОТВЕЊЕ САД НИВО НА ПЕЧЕЊЕ 0,5 kg топол воздух  175 ° 60 мин. мал сад за печење 2 1 kg топол воздух  175 ° 85 мин. мал сад за печење...

Едноставни рецепти  /  Храна

Пилешки копани со пимет

Пилешки копани со пимет КОЛИЧИНА ГРЕЈАЧ ТЕМПЕРАТУРА ВРЕМЕ НА ГОТВЕЊЕ САД НИВО НА ПЕЧЕЊЕ 0,5 kg топол воздух  180 ° 30 мин. мал сад за печење 2 1 kg топол воздух  180 ° 45 мин. мал сад за печење...

Совети и трикови  /  Храна

Корисни техники за подготовка на ракчиња, филети од лосос, пилешко, итн.

Сигурни сме дека постојат и оние кои можат да излупат повеќе од 10 ракчиња за 60 секунди и навистина ја совладале оваа уметност. Браво за нив. Тоа не го менува фактот дека лупењето може да биде незгодна работа ако...

Совети и трикови  /  Храна

Колку да користите? Шопинг-водич по лице

Месо Парчиња месо (печено месо, бут, филе, итн.): 200-300 g Месо без коски: 125-175 g Динстано говедско месо: 75-100 g Сечкано месо и колбаси: 150-100 g Месо во манџа (топли јадења): 75-100 g Патка: 600-800 g Кокошки: 350-400 g...

Совети и трикови  /  Храна

Совети за пазарење: Како да ги одберете најдобрите намирници

Зеленчук Артичока: Подебелите имаат најмногу маса и вкус. Таа треба да биде свежа и зелена во текот на целата година. Да не биде темнокафена или црна на врвот. Модар патлиџан: Треба да биде тежок, во спротивно е премногу стар....