Објави означени како vegetables

Едноставни рецепти  /  Храна

Вкусна супа од зелка

Супата е секогаш многу добар избор за студените денови или за деновите кога ни треба нешто здраво и топло. Супата е едноставно јадење, но ќе ги воодушеви и најпребирливите љубители на храна. Може да се подготви во неколку чекори...

Едноставни рецепти  /  Храна

Салата од краставица, маслинки и леќа

Доцен ручек, вечера или нешто помеѓу. Оваа салата, која се сервира како предјадење, како ладен оброк, со брз прелив што содржи оцет, зелена леќа, каламата маслинки, свежа краставица и фета-сирење, е совршена за секоја пригода и во секое годишно...

Совети и трикови  /  Храна

Кујна со нула-отпадоци? Да, тоа е возможно!

Одржливиот начин на живот бара одредено приспособување и упорност, но дефинитивно се исплаќа. Вашето здравје, околината и паричникот ќе ви бидат благодарни. Па, за што се работи кога станува збор за кујна со нула отпад? Животот без отпад е...

Едноставни рецепти  /  Храна

Крцкава чинија со киноа

Крцкав зеленчук, киноа и кремаст сос со таан – оваа салата е совршен ручек.

Совети и трикови  /  Храна

Здрава храна за грицкање за заштита на забите на членовите во вашето семејство

Колку пати се случило со членовите на вашето семејство во потрага по нешто слатко за јадење? Сигурни сме дека тоа е многу вообичаен случај. Што е со поздравите замени за храната со шеќери што може да ја најдете во...

Дом

Зошто домашно одгледуваното овошје и зеленчук е најдобро

Дали некогаш сте пробале домашен домат и сте забележале дека тој е многу повкусен од оние што обично би ги купиле во продавницата? Многу луѓе ја прават оваа разлика, но само малкумина од нив имаат храброст и подготвеност да...

Едноставни рецепти  /  Храна

Суфле од зеленчук

Во ред, веќе е јануари, време е да се јаде нешто здраво. За да се изгради силен имунолошки систем и да се спасите од вирусите, храната што ја консумирате треба да содржи витамини и минерали. Пробајте го ова суфле...

Совети и трикови  /  Храна

Најдобри начини за чување зеленчук и овошје за зима

Пролетта и летото не само што ни овозможуваат благодат кога имаме сончевото време и релаксираната атмосфера, туку тие исто така ни нудат изобилство од сочно овошје и зеленчук. Тука се црешите, сливите и разни видови бобинки, па домати, краставици...

Едноставни рецепти  /  Храна

Пролетна салата

Овoj едноставeн гарнир претставува „Пролет во чинијата“ и може да стане славна салата за многу различни пригоди или за какво било пролетно дружење. Свежо, вкусно и пред сѐ – убаво на око.

Совети и трикови  /  Храна

Најлонска, алуминиумска фолија или сад за складирање: Како да ја задржите вашата храна свежа?

Пакувањето не е само практична потреба. Организациите за заштита на животната средина и службите за заштита на храната го поддржуваат овој став. Храната, остатоците и спакуваните ручеци мора да се чуваат хигиенски и со што е можно помало влијание...