Објави означени како freezing

Домашни обврски  /  Совети и трикови

Како да го складирате вашето омилено овошје и зеленчук

Летото е пред збогување со своите дарови, главно со изобилството овошје и зеленчук, но тоа не е причина да страдате по скапоцените витамини и минерали во текот на следните месеци. Со малку напор и со веќе испробани домашни рецепти,...

Совети и трикови  /  Храна

Кујна со нула-отпадоци? Да, тоа е возможно!

Одржливиот начин на живот бара одредено приспособување и упорност, но дефинитивно се исплаќа. Вашето здравје, околината и паричникот ќе ви бидат благодарни. Па, за што се работи кога станува збор за кујна со нула отпад? Животот без отпад е...

Совети и трикови  /  Храна

Најдобри начини за чување зеленчук и овошје за зима

Пролетта и летото не само што ни овозможуваат благодат кога имаме сончевото време и релаксираната атмосфера, туку тие исто така ни нудат изобилство од сочно овошје и зеленчук. Тука се црешите, сливите и разни видови бобинки, па домати, краставици...

Домашни обврски

Замрзнато, а не премрзнато

Правилното замрзнување на храната е изненадувачки едноставно: 1. Замрзнете го свежото овошје и зеленчукот во цветот на зрелоста. Така, тоа ги задржува витамините и минералите, вкусот, бојата, изгледот, а во некои случаи, тоа е дури и поздраво од свежата...

Совети и трикови  /  Храна

7 едноставни совети за замрзнување на вашата храна

Денес, кога нашите животи се растргнати помеѓу работата, грижата за нашите деца, одржувањето на чистотата во нашиот дом, хобито и сл., единственото нешто што навистина ни е потребно е повеќе време. Сметаме дека замрзнувањето на храната не само што...