Slovenija | Česká republika | Slovenská republika | Magyarország | Hrvatska | Srbija | Polska | Россия | Österreich | Bosna i Hercegovina | Deutschland | România | България | Северна Македонија | Danmark | Suomi | Norge | Sverige

Кујна со нула-отпадоци? Да, тоа е возможно!

Одржливиот начин на живот бара одредено приспособување и упорност, но дефинитивно се исплаќа. Вашето здравје, околината и паричникот ќе ви бидат благодарни. Па, за што се работи кога станува збор за кујна со нула отпад? Животот без отпад е...

Мирисот на есента… и на костените

Во есен, најдобар пријател би можел да ни биде костенот. Дали знаете како да приготвите вкусни костени? Наесен, луѓето често одат на прошетка во шумата за да уживаат на свежиот воздух и во прекрасната палета на бои што ги...

Здрава храна за грицкање за заштита на забите на членовите во вашето семејство

Колку пати се случило со членовите на вашето семејство во потрага по нешто слатко за јадење? Сигурни сме дека тоа е многу вообичаен случај. Што е со поздравите замени за храната со шеќери што може да ја најдете во...

5 домашни трикови со употреба на секојдневната храна

Here is a list of useful hacks that everyone should know about. All with the aid of everyday food and drinks we most likely have within our reach! 1. Tired of chemicals to clean your bathroom? Try spraying your bathtub...

Најдобри начини за чување зеленчук и овошје за зима

Пролетта и летото не само што ни овозможуваат благодат кога имаме сончевото време и релаксираната атмосфера, туку тие исто така ни нудат изобилство од сочно овошје и зеленчук. Тука се црешите, сливите и разни видови бобинки, па домати, краставици...

Топ 5 совети како да останете хидрирани ова лето

Количината на вода во телото на еден возрасен човек изнесува околу 57%. Водата е потребна за правилно функционирање на телесните клетки, регулирање на температурата на телото, отстранување на непотребните материи и за неколку други витални функции на телото. Тешката...

Искористете ги сите остатоци од храна

Дали знаевте дека околу една третина годишно од храната што се подготвува за исхрана на човекот се фрла? Можете да помогнете ова да се намали, на следниот начин: 1. Подготовката е клучна. Најважно во овој случај е да се...

Како да се зголеми хранливата вредност на вашата храна

Го купивте најдоброто авокадо, го наполнивте фрижидерот со кељ и складиравте суперхрана. Но дали знаете како најдобро да ги искористите хранливите материи во вашата здрава храна? 1. Колку е пократок патот до вашата маса, толку подобро! Најголема загуба на...

Дали знаете како правилно да ракувате со храната?

За многу луѓе кујната е најважниот дел од домот. Тоа е местото каде што го почнувате денот со појадок и каде што го поминувате времето подготвувајќи ја вечерата со вашето семејство. Сепак, постои и опасност што демне во кујната...

Постигнете совршени резултати со вистинските помошници во кујната

Поедноставете ја вашата дневна рутина на готвење со тоа што ќе одберете совршен кујнски помошник: Совршено изблендирано смути. Најголемото богатство е здравјето! Негувајте го, така што ќе уживате во здрава и колку што е можно поразновидна храна. Добра идеја...

Популарни статии