Slovenija | Hrvatska | Srbija | Россия | Österreich | Северна Македонија | Danmark | Norge | Sverige

Мирисот на есента… и на костените

Во есен, најдобар пријател би можел да ни биде костенот. Дали знаете како да приготвите вкусни костени? Наесен, луѓето често одат на прошетка во шумата за да уживаат на свежиот воздух и во прекрасната палета на бои што ги нуди природата. Сепак, овој пат направете ја оваа прошетка уште поинтересна и побарајте во лисјата да не има костени. Дури и ако немате градина, двор или друг простор каде што би можеле да запалите оган, сепак можете да уживате во домашно печените костени. Уште подобро, можете, исто така, да варите или да печете вкусни костени во кујната, и на ринглата од шпоретот и во рерната. На овој начин, печените костени исто така ќе бидат помалку зачадени, а вашите прсти помалку црни.

Патем, дали знаевте дека костенот има одредена лековита моќ? Костенот е богат извор на витамини (особено на витамин Б, кој има корисен ефект врз нервниот систем и нè смирува), на енергија и има извонредно лековито дејство врз крвните садови.

Проблеми со вените, грчеви во половината, хемороиди, отечени стапала и артериосклероза, исто така, може да се лекуваат или да се спречи појавата на овие болести со јадење костени.

Чекор број еден: подготовка и складирање

Прво нешто прво: подготовката. Костените ќе бидат повкусни ако ги оставите дома најмалку два или три дена – идеално е една недела. Прегледајте ги сите костени и отстранете ги оние што имаат црви, инаку црвите ќе ги нападнат и здравите плодови. Костените може да се чуваат во ладилници една недела или две, исто така можете да ги замрзнете и да ги користите подоцна – на пример, некои зимски моменти да ги направите уште попосебни.

Сечењето е задолжително

Не заборавајте да ги исечете костените со цел да нема пукотници. Пред печењето, на секој костен треба да се засече кората. Исто така, препорачливо е да ги исечете костените пред замрзнување, бидејќи замрзнатите костени тешко ќе се сечат подоцна. Исечете ги по должина, на позаоблениот дел од овошјето, во форма на крст или преку ширината по целата страна. Ова ќе спречи пукање на костените при печење, а печените лесно ќе се лупат.

Корисни помошници

Костените може да се печат на која било плоча за готвење, плинска, електрична или индукциска. На плинската плоча можете да користите перфорирана тава, приспособена само за печење костени, но ќе мора да ги исчистите делчињата од костенот што потоа можат да паднат низ неа. Конвенционалните тави исто така добро ќе послужат – само избегнувајте ги оние со тефлонско премачкување, тавата од леано железо ќе биде одличен избор.

Истурете доволно костени во тавата за да го покриете дното. Ако има премногу костени, тие ќе се испечат нерамномерно. Печете ги околу 15 или 20 минути, во зависност од нивната големина, и мешајќи неколкупати. Најдобро е да ја покриете тавата со капак за да избегнете кујната да се зачади.

Ако сакате да приготвите повеќе костени одеднаш, индукциските плочи на Горење го имаат решението. Нивната карактеристика AreaFlex, со големата површина за готвење, е идеална за подготовка на поголеми количини храна. Со AreaFlex, две вертикални зони за готвење можат да се поврзат во една, создавајќи голема површина за готвење, дозволувајќи ѝ на храната (во нашиот случај, на костените) приготвување во поголеми садови и тави.

Печењето костени во рерна е уште полесно. Загрејте ја рерната на највисоката можна температура, растурете ги костените на плехот, испрскајте ги со вода и ставете ги на највисокото ниво во рерната. По 10 минути промешајте ги костените, може и повторно да ги испрскате. Костените ќе се испечат во приближно исто време како и на шпоретот – по околу 20 минути.

Немате половина час? Што велите за десет минути? Опремете се со микробранова печка. Дури и ако микробрановите печки на Горење, како и сите други на пазарот, немаат опција за „приготвување костени“ (сепак), верувајте ни, истото ќе го сработат. Еве како тоа се одвива: ставете околу 20 костени на стаклената чинија (или во која било друга чинија наменета за микробранова печка), поставете ги рамномерно. Гответе ги во микробрановата печка на висока моќност околу 3 до 4 минути во интервали од една минута, додека кората не почне да се двои онаму каде што сте ги направиле засеците, мешајќи ги секоја минута додека костените не станат меки кога ќе се стиснат. И бидете внимателни да не ги задржувате костените подолго отколку што треба во микробрановата печка, бидејќи тие лесно може да изгорат.

Конечно, кога костените ќе се сварат или испечат, завиткајте ги во влажна или малку навлажнета крпа пет минути, бидејќи така полесно ќе се лупат. И запомнете, кога костенот ќе се олади, потешко е лупењето, затоа треба да се изеде колку што е можно побрзо.

Создадете спомени: вградни рерни

Кујната е срцето на домот и нашите вградени рерни се срцето на секоја модерна кујна. Нивната карактеристична HomeMade форма со зголемен волумен од 71 литар им овозможува на вашите јадења секогаш да се печат до совршенство. Опремени со широк избор на функции кои го поедноставуваат готвењето, тие ќе ве инспирираат да се забавувате во кујната со вашите најблиски и да испечете вкусни спомени кога сакате.Прочитај повеќе
Сподели:

Можеби би сакале да прочитате