Вкусна супа од зелка

Супата е секогаш многу добар избор за студените денови или за деновите кога ни треба нешто здраво и топло. Супата е едноставно јадење, но ќе ги воодушеви и најпребирливите љубители на храна. Може да се подготви во неколку чекори со едноставни секојдневни состојки.

Состојки

  • 500 гр стар леб
  • 250 гр листови од зелка
  • 200 гр рендано чедар-сирење
  • 1,3 л супа во коцка од зеленчук

Метод

Лебот се сече на кришки широки 1 см, а исто така и зелката на ленти. Нанесете еден слој леб во едно огноотпорно тенџере. Покријте го со ⅓ рендано сирење. Одозгора, со ½ зелка. Повторете ги слоевите уште еднаш. Завршете со чедар-сирење. Во тенџерето истурете 1,3 литри супа од зеленчук. Печете на 180°C, 30 минути. Послужете го додека е топло.

Индукциска плоча која одговара со вашиот стил на готвење

Без разлика дали подготвувате оброк за себе или готвите за целото семејство, OmniFlex идукциските плочи од Gorenje секој пат даваат вистинско искуство во готвењето. Со огромен број на фино поставени карактеристики кои ја поедноставуваат вашата интеракција со плочата за готвење, подготвувањето оброци никогаш не било поедноставно, поинтуитивно или полесно.Прочитај повеќе
Сподели:

Можеби би сакале да прочитате