Slovenija | Česká republika | Slovenská republika | Hrvatska | Srbija | Österreich | Bosna i Hercegovina | Северна Македонија | Danmark | Suomi | Norge | Sverige

Закуска од риба со запечен кокос

Подготвени сте за здрав, но вкусен оброк или лесна вечера? Крцкави однадвор, но сочни одвнатре, оваа закуска со печен крцкав кокос лесно се подготвува. Вие едноставно не можете да погрешите со овој вкусен и едноставен рецепт. Сигурни сме дека ќе ви се допадне.

Состојки

  • 500 gr бела риба
  • 2 лажици сок од лимета
  • 100 ml крем од кокос
  • 100 gr кокосови снегулки
  • 50 gr трошки од леб
  • 1 лажичка чили
  • 1 лажичка сол
  • 70 gr стопен путер

Метод

Исечете ја рибата на мали правоаголници со ширина од 3 cm и должина од 8 cm. Подгответе ја маринадата од кокос. Истурете крем од кокос, сок од лимета и сол во една чинија и измешајте. Ставете ги филетите во смесата, покријте ги и ставете ги во фрижидер еден час. Во меѓувреме, измешајте трошки од леб, кокосови снегулки и чили. Извадете ја рибата од фрижидер и избришете го кремот од кокос од рибата колку што можете. Натопете ја рибата во стопен путер, превртете ја со мешавината од кокосови снегулки и трошки од леб и покријте ја од сите страни. Ставете ја на плех покриен со хартија за печење и печете во рерна 15 минути на 200°С. Послужете со чипс од компири и сос од лимета и јогурт.

Создадете спомени: вградни рерни

Кујната е срцето на домот и нашите вградени рерни се срцето на секоја модерна кујна. Нивната карактеристична HomeMade форма со зголемен волумен од 71 литар им овозможува на вашите јадења секогаш да се печат до совршенство. Опремени со широк избор на функции кои го поедноставуваат готвењето, тие ќе ве инспирираат да се забавувате во кујната со вашите најблиски и да испечете вкусни спомени кога сакате.Прочитај повеќе
Сподели:

Можеби би сакале да прочитате