Исчистете го вашиот фрижидер за да имаме чиста планета

На 15 ноември, светот го слави Националниот ден за чистење на фрижидерот. Можеби ќе прашате зошто е потребен ден посветен за оваа работа? Одговорот е: затоа што чистењето на фрижидерот, всушност, придонесува за спречување на создавањето отпад од храна....

Демистифицирање на симболите на рерната

Секој се нашол во ваква ситуација да стои пред нова (или стара) рерна: да гледаме во симболите на рерната прашувајќи се каква функција вршат сите тие. Еве краток водич што ќе ги направи логични сите овие карактеристики. Едноставните икони...

Впечатлива вграднa плоча за готвење со аспиратор

OmniFlex плочата за готвење со интегриран кујнски аспиратор од Gorenje ви ја дава сета слобода што ви е потребна за да креирате исклучителни јадења инспирирани според вашиот стил и вкус. Апаратите на Горење апсолутно го исполнуваат ветувањето дека ќе...

Совети за употреба на машината за сушење за различни типови ткаенини

Есенските и зимските денови се обично поврнежливи, а во влажните денови домаќинствата почесто ја користат машината за сушење алишта. Сепак, треба да  внимаваме при сушењето на различните видови ткаенини да употребуваме специфични поставки. Прочитајте ја нашата најнова објава за...

Вода или мраз во фрижидерот: еве што значи тоа

Таложењето на вода или мраз во фрижидерот никогаш не е добар знак. Еве како можете да го поправите или да го избегнете тоа. Дали некогаш сте се прашале зошто мразот се акумулира во фрижидерот или зошто од него истекува...

Фрижидерот крева врева? Еве што треба да знаете!

Секогаш кога еден апарат почнува да испушта чудни звуци, тоа можеби нешто ви кажува. Можеби ќе се вознемирите поради тоа, но не кревајте паника и јавете се на овластениот сервис. Посебно кога станува збор за фрижидерите. Во упатството за...

Како пиролитичката (самочистечката) рерна може да го промени вашиот живот

Пиролитичката фурна е како магија. Честопати се нарекува рерна за самочистење. Таквата фурна навистина ќе се исчисти самата со минимално учество на корисникот. Како е можно ова и зошто не се сите рерни пиролитички? Тука сме да одговориме на...

Индукциската плоча за готвење бара редовно одржување

Убавината на индукциската плоча е тоа што ни помага лесно и брзо да ја загреваме и готвиме храната. Сепак тоа, исто така, бара нешто за возврат. Претпоставувате – редовно чистење. Во спротивно, сите остатоци од нечистотија ќе изгорат на...

Користете го вашиот замрзнувач на најдобар можен начин

Замрзнувањето е еден од најлесните, најбрзите и најпрактичните методи за продолжување на рокот на траење на храната. Исто така, тоа е идеална технологија за зачувување на хранливата вредност на храната. Правилно замрзнатата храна има помала промена во бојата, вкусот...

Што да направите со вашиот фрижидер кога одите на одмор

Дали спаѓате во онаа група луѓе кои ги одбројуваат деновите сè до своето заминување во омиленото место на една недела или две? Пред да го спакувате куферот и да се подготвите за заминување, еве неколку совети кои ќе ви...

Популарни статии