Демистифицирање на симболите на рерната

Demistificiranje na simbolite na rernata

Секој се нашол во ваква ситуација да стои пред нова (или стара) рерна: да гледаме во симболите на рерната прашувајќи се каква функција вршат сите тие. Еве краток водич што ќе ги направи логични сите овие карактеристики.

Едноставните икони или симболи изгравирани на предната плоча на вашата рерна се кратенки за функциите за готвење и печење на рерната. Ние сме целосно свесни дека, иако сите рерни (како и повеќето други апарати) располагаат со упатство за употреба, некои луѓе погрешно ракуваат. Апаратот за домаќинство не треба да биде толку тежок за владеење, нели? Особено ако доаѓа со овие самообјаснувачки симболи… Па, што прават тие?

Конвенционално греење

Симболот за конвенционално греење се две паралелни линии – една на врвот и една на дното (најчесто во внатрешноста на еден квадрат). Бидејќи овие линии ги претставуваат двата употребени грејни елемента, оваа функција најдобро се користи за мејнстрим јадења, бидејќи топлината се дифузира со природна конвекција. Конвенционалниот режим на загревање е идеален за печење месо или за печење колачиња.

Има само една линија на дното? Симболот со една линија на дното на квадратот го претставува само долниот грејач кој е во процес на загревање. Ова има неколку предности, но главно се користи за печење јадења за кои е потребна крцкава основа – како што е пицата. Може да се користи и за печење пита, па дури и за сочни десерти. Лебот, на пример, претпочита да се пече на средното ниво во рерната, на околу 180°C, половина час.

Друга работа – дали знаевте дека функциите за печење се разликуваат за околу 20°C? 180°C во статична рерна е еквивалентно на 160°C во рерна со вентилатор. Ова е само една работа што треба да ја имате на ум кога се обидувате детално да ги следите рецептите.

Рерна со вентилатор

Еден од првите симболи што ќе го сретнете на речиси секоја рерна е функцијата за вентилатор – обично и прикажана како вентилатор. Функцијата на вентилаторот е побрзо да ја загрева вкусната храна што ја готвите во рерната, да го намали времето потребно за готвење и да ја намали потрошувачката на енергија – затоа вентилаторот често се користи во комбинација со еден или повеќе грејачи. Рерните со вентилатор се одлични за печење во повеќе плехови истовремено, па можете да ставите бисквити на горната водилка, кекси на средната, а мафини на долната, за да ги подготвите сите истовремено. На овој начин можете да ги користите сите нивоа, на пример, за печење разни печења одозгора и за компири на дното, или за лазањи и зеленчук или, можеби, риба и прилози. Употребата на функцијата за вентилатор се препорачува и ако ви се допаѓа месото да биде средно или малку печено, бидејќи на тој начин ќе биде меко однадвор и малку печено внатре.

oven-grill function

Треба да се направи печено месо на скара

Веројатно една од најголемите мистерии со кои луѓето ќе се сретнат кога првпат ќе ги погледнат симболите на рерната е цик-цак линијата. Цик-цак линијата ја претставува грил функцијата за печење како на скара (ако вашата рерна има таква). Како што многумина од вас знаат, скарите се одлични за подготовка на крцкава и печена храна, како и за правење тост или тост-сендвичи, топење сирење на лазањи и за приготвување вкусни шницли.

Може да има и поставка за полугрил, што значи дека само центаралниот дел на елементот за грил се загрева. Во овој случај, ќе треба да ја најдете „мртвата точка“ на храната што ја приготвувате за таа да се готви рамномерно. Ако има икона со цик-цак линија на врвот на еден квадрат со симбол за вентилатор одоздола, ова ја претставува опцијата за вентилатор со грил. Вентилаторот ја дистрибуира топлината, додека со грилот се пече одозгора. Грилот се вклучува и се исклучува за да се одржи поставувањето на температурата, што овозможува овој метод да биде идеален за готвење месо и живина.

Еве го нашиот едноставен, но ефикасен рецепт за пилешко: загрејте ја рерната на 200 степени Целзиусови. Ставете го пилешкото во средината на рерната и доволно далеку од горната страна на рерната за време на печењето (најдобро е да го печете на средна висина). Најпогоден начин за печење пилешко е на решетката која се става во садот за печење. Решетката дозволува соковите што течат од месото да се соберат на дното на печењето под пилешкото за време на печењето, а топлината рамномерно циркулира околу пилешкото во текот на печењето. Така, пилешкото ќе биде порамномерно испечено, а кората ќе биде крцкаво печена. О, уште една работа што треба да се запамети: секогаш ставајте го пилешкото во садот за печење, или на жичаната решетка, со градите свртени надолу. Времето е, исто така, важно, ова е математиката зад тоа: за секои 500 грама пилешко, одвојте 15 минути, и на крајот додадете уште 15 минути за целото пилешко.

Нека има светлина

Најочигледниот симбол на рерната е светилката. Некои рерни при готвењето работат со вклучена светилка за да можете лесно да го гледате нпроцесот, но повеќето имаат прекинувач за светлина што треба да го вклучите за да видите како се подготвува вашата вкусна храна.

За што служи снегулката?

Без грижа, нема да ја сушите вашата зимска облека во рерната по прошетка за време на снежна бура. Ако вашата рерна има симбол што изгледа како снегулка над капка вода, тоа значи дека има режим на одмрзнување. Кога е вклучена оваа поставка, вентилаторот на рерната се вклучува и се генерира малку или воопшто не се генерира топлина со циркулацијата на воздухот, што овозможува одмрзнување на храната. Тоа е добра карактеристика ако сте заборавиле да ја извадите храната за да ја одмрзнете преку ноќ и сега треба брзо да го подготвите оброкот.

Функција за затоплување

Секако, рерните се добри за загревање храна. Буквално. Побарајте симбол за сад со линии во вид на „пареа“ што се издигнуваат над него. Оваа функција е наменета да ја одржува храната топла без понатамошно готвење. Сакате да бидете професионален домаќин и да ги изненадите гостите на вашата вечерна забава со топли чинии? Проверете дали има симбол со три садови наредени хоризонтално еден над друг. Оваа функција ги одржува вашите чинии безбедно топли без да го оштети финиот порцелан.

AutoBake – кога не знаете како

Потоа, тука се OptiBake рерните на Gorenje. Одлучете се за модерна вградна пиролитичка рерна и таа ќе ги задоволи вашите потреби. Овие рерни обезбедуваат целосно автоматски програми за готвење со 22 од најпопуларните рецепти што стојат на располагање, кои се само идеални за почетници. Интензивно тестирани од експерти на Gorenje, AutoBake автоматските програми се осигурани од неуспех и даваат одлични резултати. Сè што треба да направите е да ги изберете типот на садот и (во неколку случаи) тежината и да го притиснете копчето за почеток. Другото ќе го направи рерната. Да, тоа е еден вид кујнска магија. Само чувајте го AutoBake „листот за измамници“ во близина.

Рерна што се чисти самостојно

Да, Gorenje има и рерни за самочистење во својот асортиман. Пиролитичката рерна е еден вид магија, бидејќи се загрева до околу 500°C каде што обезбедува нечистотијата да се карбонизира и да се претвори во пепел. Овој процес се нарекува пиролиза, па оттука и доаѓа името. Прашајте наоколу, домаќинствата со пиролитички рерни ќе ви кажат дека е една од најдобрите инвестиции.

Сподели:

Можеби би сакале да прочитате