Slovenija | Hrvatska | Srbija | Россия | Österreich | Северна Македонија | Danmark | Norge | Sverige

Азиска супа со фиде и пилешко

Азиска супа со фиде и пилешко.

Состојки

 • 1 кромид
 • 2 црвени пиперки
 • 2 моркови
 • 1 лажица кокосово масло
 • 2 чешниња лук
 • 2 лажици кари во прав
 • ½ лажички Кајен бибер
 • 800 ml кокосово млеко со полна масленост
 • 750 ml пилешки булјон
 • 250 gr остатоци од варено пилешко
 • 250 gr фиде
 • Свеж босилек и лимета за декорација

Метод

Исечкајте го зеленчукот и загрејте 1 лажица кокосово масло во тава. Додадете кромид, моркови, пиперки и лук, 2 супени лажици кари во прав и 1/2 лажичка Кајен бибер. Пржете сè заедно 5 минути и потоа додадете 800 ml кокосово млеко со полна масленост и 750 ml пилешки булјон. Потоа, додадете го остатокот од вареното пилешко и фидето,, промешајте и оставете го да врие 10 минути.

Индукциска плоча која одговара со вашиот стил на готвење

Без разлика дали подготвувате оброк за себе или готвите за целото семејство, OmniFlex идукциските плочи од Gorenje секој пат даваат вистинско искуство во готвењето. Со огромен број на фино поставени карактеристики кои ја поедноставуваат вашата интеракција со плочата за готвење, подготвувањето оброци никогаш не било поедноставно, поинтуитивно или полесно.Прочитај повеќе
Сподели:

Можеби би сакале да прочитате