Slovenija | Česká republika | Slovenská republika | Magyarország | Hrvatska | Polska | Россия | Österreich | Северна Македонија

Тирамису од јагоди

Тирамису со јагоди

Тирамису од јагоди? Секако! Земете ги состојките и подгответе се да го создадете овој неодолив овошен десерт.

Состојки

  • 400 гр сечкани јагоди
  • 100 мл вода
  • 20 гр шеќер
  • 1 лажица сок од лимон
  • 2 јајца
  • 30 гр ванилин шеќер
  • 220 гр сирење маскарпоне
  • 80 гр пишкоти
  • 2 лажици сечкани ф’стаци

Метод

Исечкајте 400 гр јагоди на коцки. Во тенџере додадете 200 гр јагоди исечкани на коцки, 20 гр шеќер, 100 мл вода и 1 лажица сок од лимон. Измешајте ги овие состојки и доведете ги до вриење. Варете ја смесата 8-10 минути. Тргнете ја од оган и процедете ги јагодите. Изладете го сосот од јагоди. На пареа изматете 2 жолчки и 30 гр ванилин шеќер. Матете 2 минути додека смесата не добие светла боја. Додајте ги приготвените жолчки на 220 гр сирење маскарпоне. Мешајте додека не се соединат. На пареа изматете 2 белки. Матете дури не се стегнат. Излејте ги белките во кремот со маскарпоне. Потопете ги пишкотите во сокот од јагоди неколку секунди. Покријте го дното на чашата со натопените пишкоти. Прелијте со кремот од маскарпоне. Додајте свежи јагоди и повторувајте ги слоевите. Завршете со слој од свежи јагоди и сечкани ф’стаци.

Ви треба свежина? Нема проблем

IonGeneration комбинираните фрижидери од Gorenje се дизајнирани за максимална свежина. Нивната IonAir со MultiFlow 360˚ технологија континуирано го освежува воздухот за симулирање на природната микроклима и обезбедува совршени услови за складирање. Со паметните, практични функции за оние што ги употребуваат, тие лесно се приспособуваат на вашиот животен стил. Без разлика колку често ја отворате вратата на ладилникот, AdaptTech ја одржува оптималната температура и ја одржува вашата храна во совршена форма, додека системот за ладење NoFrost Plus спречува акумулација на мраз и го елиминира одмрзнувањето. Сега, исто така, достапен со вградената скриена рачка.Прочитај повеќе
Сподели:

Можеби би сакале да прочитате