Рецепт за ќофтиња од црвена леќа

Ќофтиња од црвена леќа

Лесен и едноставен рецепт за ќофтиња од црвена леќа, подготвен со AirFry технологија.

Состојки

  • 300 гр сладок компир
  • 1 ¼ лажичка сол
  • 400 гр варена мелена црвена леќа
  • 1 ½ лажичка лук во прав
  • 2 лажички гарам масала
  • 1 лажица кромид во прав
  • ¼ лажичка чили во прав
  • 40 гр рендан пармезан
  • 90 гр сушени домати
  • 1 јајце

Состојки за печење:

 • панко трошки
 • 2 јајца

Метод

Потурете 1 лажичка сол над 300 гр ситно рендан сладок компир. Измешајте и оставете да отстои 10 минути. Додадете 400 гр сварена црвена леќа во процесорот за храна. Мелете 2 минути. Префрлете ја леќата во подлабока чинија. Додадете 1 ½ лажичка лук во прав, 2 лажички гарам масала и 1 лажица кромид во прав, ¼ лажичка чили во прав, 40 гр рендан пармезан, 90 гр сечкан сушен домат и 1 јајце. Исцедете ги ренданите слатки компири и додадете ги во садот и добро измешајте. Обликувајте ќофтиња од 30 до 35 g. Секое ќофте потопете го во смеса од јајца и панко трошки. Ставете ги ќофтињата на плиток перфориран плех за печење. Изберете го режимот AirFry и загрејте ја рерната на 200 °C. Поставете го плехот на ниво 4 и печете ги ќофтињата 20 минути.

Сподели:

Можеби би сакале да прочитате