Slovenija | Česká republika | Slovenská republika | Magyarország | Hrvatska | Srbija | Polska | Россия | Österreich | Bosna i Hercegovina | Северна Македонија | Danmark | Norge | Sverige

Планирате (по)долга прошетка? Не заборавајте си ја здравата ужинка.

Уживањето на свеж воздух, одејќи на долга прошетка или на планинарење е секогаш добра идеја. Само не правете го тоа на празен стомак или уништувајќи го својот напор со нездрава храна и/или пијалаци.

Кога станува збор за пешачењето или планинарењето, повеќето луѓе веројатно не планираат да подготват здрав оброк и, наместо тоа, се задоволуваат само со сендвичи и со спакувани закуски. Сигурно, и сендвичот може да биде избалансиран оброк во движење – ако само го подготвите мудро.

Иако не е препорачливо да се претерува со бројот на сендвичи за време на шетањето, прво треба да се земат предвид некои работи, особено ако пешачите со деца. Возрасните често забораваат дека желудникот на децата е мал, затоа е добра идеја да се подготват повеќе помали, но хранливи оброци.

Завиткајте поголем број мали сендвичи во хартиена обвивка (наместо во нездрава фолија!) И, доколку е можно, ставете ги во изолациско кесе или во ладен ранец. За подолгo пешачење и прошетки, добра идеја е да ги замрзнете шишињата со вода еден ден пред патувањето. На овој начин, тие ќе ја одржат внатрешноста на ранецот доволно ладна во текот на денот на патувањето. Сендвичите и лесно расипливите ужинки најдобро е да се изедат во првата половина на денот. Другите ужинки како што се: овошје, зеленчук, ореви, домашни крекери итн. се посоодветни за консумирање во втората половина на денот.

Како да подготвите здрава ужинка или сендвич за пешачење?

Сè започнува над почвата. Месениот леб е секогаш добар избор, но исто така и црниот леб ќе биде соодветен избор за замена на белиот леб – ако планирате здрав сендвич за првпат.

Паметно опремувајте се, има навистина многу одлични можности. Наместо класичниот избор на салами и паштети, кои се контроверзни во однос на издржливоста, како и на хранливата вредност, пробајте ги овие:

  • наут или урда покриени со листови од зелена салата или листови од ротква,
  • авокадо и намаз од лук во прав и свежи домати,
  • путер од кикирики и (црвена) пиперка или рендан морков,
  • парче сирење или варено јајце/омлет и домати,
  • домашен рибји намаз (изматете печена или конзервирана риба, урда и зачини во конзистентен намаз) со парчиња краставица,
  • пршутата е погодна за месно филување (изберете пршута без адитиви – состојките треба да содржат само свинско од бут и сол)
  • или печено месо, задолжително во комбинација со зеленчук.

Идејата е следна – ако се одлучите за сендвич – навистина да бидете сигурни и да го збогатите сендвичот со што повеќе зеленчук. Секогаш можете дополнително да понесете зеленчук во друг сад, за секој случај. Зеленчукот, исто така, ќе спречи децата да бидат премногу жедни по консумирањето на сендвичот. Ако ова е вашата прва здрава ужинка за пешачење, пробајте на почетокот со помали дози.

Исто така е важно да им дадете пример на децата – затоа уживајте во зеленчукот и вие.

Здравите состојки ги сочинуваат здравите оброци

Токму секоја храна или оброк може да се подготви на здрав начин. Тоа не е наука за вселената, само обидете се да ги замените помалку здравите состојки со здрави. На пример, можете да направите мафини или ролати со замена на вообичаеното брашно, шеќер и масло во испробаните рецепти, со интегрално брашно или со овесно брашно, засладувајќи ги со овошје или мед, намалувајќи ја количината на маснотијата за половина и користејќи путер. Користејќи зеленчук и малку сирење, можете дури и да подготвите солени мафини. Како што можете да научите, по неколку планинарења или патувања, дека еден мафин и парче овошје се одлична и задоволителна ужинка.

Не заборавајте да пиете!

Хидрирањето е многу важно при планинарењето. Експертите препорачуваат редовно хидрирање – кога сте (навистина) жедни веќе е премногу доцна и вашето тело претрпело шок. Земањето мали голтки вода на секои 15 минути или на секој половина час, добро ќе ви годи.

Не сте љубител на вода? Обидете се со вода збогатена со лимонов сок и со малку мед или со оладен домашен ладен чај засладен со мед. Ако на вашето дете често му се гади, во пијалакот додадете ѓумбир.

Што да правиме со соковите? Најдобро е да се избегнуваат. Ако мислите дека вие или вашето дете не би можело да помине на планинарењето или на патувањето без нив, изберете 100 % овошни сокови и разредете ги, пожелно е тоа да биде во однос 2 дела вода на еден дел сок.

Ви посакуваме среќно, безбедно и здраво планинарење.

Ви треба свежина? Нема проблем

IonGeneration комбинираните фрижидери од Gorenje се дизајнирани за максимална свежина. Нивната IonAir со MultiFlow 360˚ технологија континуирано го освежува воздухот за симулирање на природната микроклима и обезбедува совршени услови за складирање. Со паметните, практични функции за оние што ги употребуваат, тие лесно се приспособуваат на вашиот животен стил. Без разлика колку често ја отворате вратата на ладилникот, AdaptTech ја одржува оптималната температура и ја одржува вашата храна во совршена форма, додека системот за ладење NoFrost Plus спречува акумулација на мраз и го елиминира одмрзнувањето. Сега, исто така, достапен со вградената скриена рачка.Прочитај повеќе
Сподели:

Можеби би сакале да прочитате