Slovenija | Česká republika | Slovenská republika | Magyarország | Polska | Россия | Österreich | Северна Македонија

Рецепт за тропска салата со прелив од кари

Tropical salad with curry dressing

Подготвени сте да го почувствувате сончевиот сјај? Оваа тропска салата со прелив од кари, што сигурно ќе ве освои, е направена со свеж, крцкав зеленчук и прелиена со лут, зачинет прелив од кари.

Состојки

За салатата:

 • 1 голема краставица
 • 1 манго
 • 2 млади кромитчиња
 • 100 гр ситни пиперки
 • 1 мало авокадо
 • 1 лимета
 • 50 гр индиски ореви

За преливот:

 • 200 мл конзервирано кокосово млеко
 • 2 лажички црвена кари паста
 • 2 лажички сечкано свежо нане
 • ¼ лажичка сол
 • ¼ лажичка мелен ким

Метод

Ситно исечкајте една голема краставица. Исечкајте го мангото на коцки. Исечкајте ги двете зелени кромитчиња, а потоа ситно исечкајте 100 гр мали пиперки и едно мало авокадо. Додадете го целиот зеленчук во голема чинија. Додајте сок од една лимета и добро измешајте. Во посебен сад истурете 200 мл кокосово млеко. Додадете 2 лажички црвена кари паста, 2 лажички исечкано свежо нане, ¼ лажичка сол и ¼ лажичка мелен ким. Добро измешајте и оставете го сето ова настрана. Тостирајте ги 50-те грама индиски ореви. Префрлете ја салатата во чинија за сервирање. Прелијте ја салатата со тостираните индиски ореви и со преливот од кари.

Ви треба свежина? Нема проблем

IonGeneration комбинираните фрижидери од Gorenje се дизајнирани за максимална свежина. Нивната IonAir со MultiFlow 360˚ технологија континуирано го освежува воздухот за симулирање на природната микроклима и обезбедува совршени услови за складирање. Со паметните, практични функции за оние што ги употребуваат, тие лесно се приспособуваат на вашиот животен стил. Без разлика колку често ја отворате вратата на ладилникот, AdaptTech ја одржува оптималната температура и ја одржува вашата храна во совршена форма, додека системот за ладење NoFrost Plus спречува акумулација на мраз и го елиминира одмрзнувањето. Сега, исто така, достапен со вградената скриена рачка.Прочитај повеќе
Сподели:

Можеби би сакале да прочитате