Slovenija | Hrvatska | Srbija | Россия | Österreich | Северна Македонија | Danmark | Suomi | Norge | Sverige

Чоколадна торта со остаток од ориз

Featured Video Play Icon

Претворете го остатокот од оризот во вкусна чоколадна торта. Колачот може да го чувате во фрижидер до 3 дена, но сигурни сме дека ќе го изедете многу брзо.

Состојки

торта:

  • 200 gr остаток од варен од ориз
  • 200 gr шеќер
  • 5 јајца
  • 40 gr какао
  • 2 лажички ванила
  • 160 gr мелени бадеми
  • 1 лажиче прашок за печиво

Прелив:

  • 200 gr ганаш од чоколадо
  • 50 gr свежи јагоди

Метод

Додадете ги варениот ориз и шеќерот во процесор за храна. Префрлете сѐ во сад, додадете 5 јајца и добро измешајте. Додадете 40 gr какао и 1 лажиче прашок за печиво, потоа додадете 2 лажички ванила и 160 gr мелени бадеми. Мешајте додека смесата не се соедини и истурете во калап за торта. Печете 40-50 минути на 180°C и одозгора декорирајте со ганаш од чоколадо и јагоди.

Создадете спомени: вградни рерни

Кујната е срцето на домот и нашите вградени рерни се срцето на секоја модерна кујна. Нивната карактеристична HomeMade форма со зголемен волумен од 71 литар им овозможува на вашите јадења секогаш да се печат до совршенство. Опремени со широк избор на функции кои го поедноставуваат готвењето, тие ќе ве инспирираат да се забавувате во кујната со вашите најблиски и да испечете вкусни спомени кога сакате.Прочитај повеќе
Сподели:

Можеби би сакале да прочитате