Slovenija | Česká republika | Slovenská republika | Россия | Bosna i Hercegovina | Северна Македонија | Danmark | Norge

Пуслици

Толку класичен, но сепак толку едноставен десерт! Можете да ги направите заедно со Вашите деца. Пуслиците потсетуваат на пролет и на романтични моменти. Слатки, лесни и привлечни за гледање. Исто така можете да ги користите како украс на торти или други десерти за да постигнете посебен ефект.

Состојки

  • 3 белки
  • 210 g шеќер
  • 1 лажица сок од лимон

Метод

Изматете ги белките од јајцата до формирање на густа смеса. Додадете го шеќерот и сокот од лимон додека матите. Обложите го дното на плиткиот сад за печење со хартија за печење и истиснете мали подлоги од смесата за пуслици врз хартијата. Сипете ја смесата во вреќичка за колачи со кружен додаток или додаток во форма на ѕвезда. Формирајте декоративни форми на пуслуци врз подлогата која претходно ја направивте на хартијата за печење.

Печете на 80 °C, со горен и долен грејач, 120 минути. Нека се изладат целосно на хартијата за печење. Чувајте ги на собна температура во затворен сад.

Овие крцкави и вкусни слатки се лесни и воздушни, па ќе сакате да ги направите повторно. Навистина убав начин да го прославите доаѓањето на пролетта. И зошто да не ги правите во различни бои. Можете да ја промените бојата ако додадете некој вкус или ако додадете боја за храна или на екстракт кога ги матите белките.

Создадете спомени: вградни рерни

Кујната е срцето на домот и нашите вградени рерни се срцето на секоја модерна кујна. Нивната карактеристична HomeMade форма со зголемен волумен од 71 литар им овозможува на вашите јадења секогаш да се печат до совршенство. Опремени со широк избор на функции кои го поедноставуваат готвењето, тие ќе ве инспирираат да се забавувате во кујната со вашите најблиски и да испечете вкусни спомени кога сакате.Прочитај повеќе
Сподели:

Можеби би сакале да прочитате