Slovenija | Česká republika | Slovenská republika | Magyarország | Россия | България | Северна Македонија

Рецепт за вкусен омлет како овошен колач

Fruit cake omelette on table

Вкусете ја сладоста на летото со овој лесен и супер вкусен рецепт за омлет како овошен колач. Летото не мора никогаш да заврши!

Состојки

За колачот:

 • 3 јајца
 • 40 гр шеќер
 • 30 млмлеко
 • 30 гр брашно

За преливот:

 • 2 лажици мармалад од кајсии
 • 120 мл шлаг
 • 1 нектарина
 • 1 банана
 • 100 гр бело грозје
 • 50 g малини
 • 1 лажица сок од лимон
 • 10 гр ванилин шеќер

Метод

Инструкции:

 1. Загрејте ја рерната на 200 °C.
 2. Одделете 3 жолчки од белките.
 3. Во жолчките додадете 40 гр шеќер.
 4. Жолчките се матат 2-3 минути.
 5. Се просејува 30 гр брашно и се прелива со 30 мл млеко.
 6. Убаво се меша со шпатула и се трга настрана.
 7.  Изматете 3 белки додека не се стегнат врвовите.
 8. Во смесата со жолчки се додаваат изматените белки.
 9. Смесата се истура во подмачкана тава за колачи со радиус 22 см.
 10. Печете го колачот 12 минути со помош на режимот одгоре надолу.
 11. Исечкајте ги нектарината, бананата, додадете го грозјето, одозгора полејте со сок од лимон и со ванилин шеќер. Измешајте.
 12. Извадете ја сунѓерестата кора од рерната.
 13. Намачкајте ја со мармалад од кајсии.
 14. Одозгора со шлаг.
 15. Украсете со свежо овошје, додадете малини и послужете.

#Instalove

Side by side комбинираните фрижидери се крајниот избор за секој кој сака удобен и ефикасен начин за да ја зачува свежината на својата храна. Комбинирајќи го модерниот дизајн со моќната технологија и пространата внатрешност, овие апарати нудат лесно достапно и добро организирано складирање на сите ваши намирници. Не е ни чудо што веднаш ќе се вљубите во нив.Прочитај повеќе
Сподели:

Можеби би сакале да прочитате