Slovenija | Česká republika | Slovenská republika | Magyarország | Hrvatska | Россия | Северна Македонија

Рецепт за вафли со сос од вишни

Вафли со сос од вишни

Задоволете ја вашата потреба за благо со неодоливи вафли прелиени со сос од вишни и сладолед. Одличен начин да го искористите максимумот од летните производи!

Состојки

Состојки за сос:

 • 400 гр цреши
 • 30 гр мед
 • 1 лажичка кора од лимон
 • 50 гр сува брусница
 • 50 гр печени ф’стаци
 • мала китка свежо нане

Состојки за вафли:

 • 150 гр брашно
 • 5 гр прашок за печиво
 • 30 гр шеќер
 • ¼ лажичка сол
 • 250 мл млеко
 • 1 јајце
 • 30 гр путер
 • 1 лажичка екстракт од ванила

Метод

Додајте 1 јајце во 250 мл млеко, 1 лажичка екстракт од ванила и измешајте. Измешајте 150 гр брашно и 30 гр шеќер. Додајте 5 гр прашок за печиво, 1/4 лажичка сол и измешајте. Истурете ги измешаните состојки со брашното во течната смеса. Додајте 30 гр растопен путер и измешајте сè за да се соедини. Оставете ја смесата настрана. Исчистете ги црешите од семки. Исечете ги на четвртинки. Додадете 1 лажичка рендана кора од лимон. Исечкајте 50 гр печени фстаци. Додајте ја малата китка исечкано нане. Додајте 50 гр сува брусница, 30 гр мед и измешајте. Испечете ги вафлите. Послужете ги со сос од вишни и сладолед од ванила.

Сподели:

Можеби би сакале да прочитате