Slovenija | Česká republika | Slovenská republika | Magyarország | Hrvatska | Srbija | Polska | Россия | Österreich | Bosna i Hercegovina | Deutschland | România | България | Северна Македонија | Danmark | Suomi | Norge | Sverige

Објави означени како cooking

Дом

Намалете го отпадокот од храна

Отпадокот од храната претставува огромен проблем, како од аспект на потрошувачот така и од еколошка перспектива. Некои пресметки се, всушност, мошне застрашувачки, наведувајќи дека една третина од целата храна произведена на глобално ниво се троши залудно. Прочитајте го ова...

Дом

Искусете ја слободата со самостојните шпорети на Gorenje

Нашите самостојни шпорети претставуваат апарати наречени „сѐ во едно“, со стаклокерамичка плоча и со рерна, што ви дава еден комплетен пакет за готвење. И благодарение на нивните неверојатни карактеристики, ви даваат слобода повеќе да уживате во она што го...

Дом

Индукциски плочи: митови и факти

Во споредба со другите методи на готвење, индукциската технологија е релативно нова. Можеби ова е причината поради која има многу митови и заблуди околу индукциските плочи, а најголемата е дека тие се небезбедни. Еве ги најчестите митови кои треба...

Домашни обврски  /  Одржување на апаратите

Впечатлива вграднa плоча за готвење со аспиратор

OmniFlex плочата за готвење со интегриран кујнски аспиратор од Gorenje ви ја дава сета слобода што ви е потребна за да креирате исклучителни јадења инспирирани според вашиот стил и вкус. Апаратите на Горење апсолутно го исполнуваат ветувањето дека ќе...

Живот со деца  /  Семејство

4 едноставни идеи за малите готвачи

Готвењето со деца може да биде забавна активност која дополнително ќе ве поврзе со нив. Тие сакаат да им помагаат на возрасните и многу се горди на сопствените креации, па бидете подговени да ги опсипете со пофалби. И не...

Совети и трикови  /  Храна

Дали знаете како правилно да ракувате со храната?

За многу луѓе кујната е најважниот дел од домот. Тоа е местото каде што го почнувате денот со појадок и каде што го поминувате времето подготвувајќи ја вечерата со вашето семејство. Сепак, постои и опасност што демне во кујната...

Совети и трикови  /  Храна

Како да знаете кога вашата храна е готова?

Нема ништо лошо во тоа што термометарот за храна ве известува кога храната е зготвена. Но зошто да зависите од една алатка кога можете да научите некои едноставни методи? Кое е вистинското време? Подолу во текстот ќе го прочитате...

Совети и трикови  /  Храна

Корисни техники за подготовка на ракчиња, филети од лосос, пилешко, итн.

Сигурни сме дека постојат и оние кои можат да излупат повеќе од 10 ракчиња за 60 секунди и навистина ја совладале оваа уметност. Браво за нив. Тоа не го менува фактот дека лупењето може да биде незгодна работа ако...

Храна

Како да го добиете она што е најдобро од вашата храна

Се разбира, не можете да го послужите предјадењето „зелен аспарагус на скара и зелена салата“ без аспарагус. За да го избегнете ова, ви препорачуваме да ги прочитате нашите совети подолу. Како да го добиете најдоброто од вашиот зелен аспарагус?...

Семејство  /  Совети за забава

Готвење со деца

Голем број деца сакаат да готват: тоа значи работа со рацете, хаотично е и дава многу простор за креативност, а да не зборуваме за чувството од добивката на крајот. Тоа е забавно! Дајте си време Очекувајте сето тоа да...