Slovenija | Hrvatska | Россия | Österreich | Bosna i Hercegovina | Северна Македонија | Danmark | Norge

Како да направите совршено смути

Пролетта е зад аголот и би било штета да не се искористи најголемиот дел од изобилството од свежи производи што доаѓаат со неа. Постојат бесконечни начини да се искористат благородните дарови на природата, но не се сите од нив подеднакво вкусни и здрави. Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да ги одберете вистинските производи и да се насочите кон подготвување одличен пијалак.

1. Купете свежо и домашно. Во оваа ера на брз глобален транспорт, може да биде примамливо да побарате егзотични плодови во вашиот супермаркет. Сепак, подобро  е и за планетата и за вашето здравје (како и за паричникот) да изберете локални производи. Изберете сезонски овошје и зеленчук и доколку е можно, тие да бидат произведени на блиските фарми. Долгиот транспорт ги осиромашува производите со хранливи материи и витамини. Инаку, подобро е да купите замрзнати отколку свежи овошја и зеленчук, кои се транспортираат на долги растојанија, бидејќи тие се замрзнуваат веднаш по бербата, така што се задржува поголем дел од хранливите материи.

2. Изберете ја вистинската основа. Кога правите смути, лесно е да се претера со овошјето што содржи шеќери, така што тоа го зголемува нивото на инсулин во нашето тело. Користете половина од замрзната банана и грст бобинки за поттикнување на антиоксидансите. Со вистинскиот блендер, ова треба да ви даде одлична кремава конзистентност. Ако се обидувате да го намалите количеството на шеќер, заменете ја бананата со неколку цветчиња карфиол. И не грижете се; со бобинките во мешавината, воопшто нема да го почувствувате карфиолот!

3. Измешајте малку зеленило. Друг начин да го зголемите внесувањето на антиоксидансите е да додадете темни лиснати зелени производи во пијалакот. Тие ќе го избалансираат шеќерот од овошјето и ќе ве одведат на половина пат до препорачаната дневна доза на зеленчук. Користете грст или две спанаќ или кељ и додадете малку краставици за да додадете волумен во вашиот пијалак.

4. Изберете здрава маснотија. Маснотиите му помагаат на вашето тело да апсорбира витамини од овошјето и од зеленчукот и ве држат подолго време заситени. Вклучете две лажици јаткасти плодови (ореви, бадеми, путер од орев) и семе (чиа, лен, коноп) или искористете неколку парчиња зрело авокадо за дополнителна кремавост. Кокосовото млеко и водата од кокос се вкусен начин за добивање на посакуваната густина. Додадете ја течноста малку по малку помеѓу мешањето.

5. Додадете малку протеини. Друга важна хранлива материја која ве одржува сити и спречува да грицкате подоцна, во текот на денот, е протеинот. Протеините го одржуваат вашиот шеќер во крвта на ниско ниво и го стабилизираат нивото на енергијата во текот на денот. Обичен грчки јогурт со целосна маснотија е добар избор, како што е урдата или свилено тофу како опција за вегани. Ако го пиете вашето смути по тренингот, може да додадете од вашиот протеински прав за дополнително засилување со протеини.

6. Додадете преливи и уживајте. Посипете малку екстракт од цимет или ванила на вашето смути; ова ќе ја извлече природната сладост без додаден шеќер. За дополнителен ефект, ставете на површината снегулки од кокос или домашна гранола, и ако сакате да ја дуплирате кремавоста, додадете половина лажица путер од бадем. Во зависност од конзистентноста на вашето смути, сервирајте го во чаша или во чинија и уживајте.

#Instalove

Side by side комбинираните фрижидери се крајниот избор за секој кој сака удобен и ефикасен начин за да ја зачува свежината на својата храна. Комбинирајќи го модерниот дизајн со моќната технологија и пространата внатрешност, овие апарати нудат лесно достапно и добро организирано складирање на сите ваши намирници. Не е ни чудо што веднаш ќе се вљубите во нив.Прочитај повеќе
Сподели:

Можеби би сакале да прочитате