Slovenija | Česká republika | Slovenská republika | Magyarország | Hrvatska | Srbija | Polska | Россия | Österreich | Bosna i Hercegovina | Deutschland | România | България | Северна Македонија | Danmark | Suomi | Norge | Sverige

Закуска од чудовишни браунис-колачиња

Halloween monster brownies

Trick or treat? Направете ја оваа Ноќ на вештерките уште повозбудлива со нашите чудовишни браунис-колачиња. Совршени за страшната забава или за споделување со семејството, овие забавни уживања се исто толку прекрасни колку што се и вкусни.

Состојки

  • 150 гр путер
  • 300 гр шеќер
  • 3 јајца
  • 70 гр какао во прав
  • 1 лажиче екстракт од ванила
  • ½ лажиче сол
  • 120 гр брашно што само стасува
  • 200 гр темно чоколадо
  • Декорации во вид на чудовиштата за Ноќта на вештерките

Метод

Во мало тенџере растопете 150 гр путер и 150 гр шеќер и оставете го настрана. Матете 3 јајца и 150 гр шеќер три (3) минути. Полека истурете ги во стопениот путер и матете ја мешавината додека не се соедини. Додадете 70 гр какао во прав, 120 гр брашно што стасува и ½ лажичка сол. Истурете 1 лажичка екстракт од ванила и промешајте го сето тоа да се соедини. Истурете го тестото во плех за печење со димензии 18 х 24 см, обложен со пергамент-хартија. Префрлете го во загреана рерна и печете 25 минути на 175 ° C. Оставете ги браунис-колачињата да се оладат, а потоа исечете ги на квадрати. Потопете го секој залак од брауни-колачиња во стопеното темно чоколадо. Украсете ги со вашите омилени украси со тематика од Ноќта на вештерките.

Создадете спомени: вградни рерни

Кујната е срцето на домот и нашите вградени рерни се срцето на секоја модерна кујна. Нивната карактеристична HomeMade форма со зголемен волумен од 71 литар им овозможува на вашите јадења секогаш да се печат до совршенство. Опремени со широк избор на функции кои го поедноставуваат готвењето, тие ќе ве инспирираат да се забавувате во кујната со вашите најблиски и да испечете вкусни спомени кога сакате.Прочитај повеќе
Сподели:

Можеби би сакале да прочитате