Slovenija | Slovenská republika | Россия | Österreich | România | България | Северна Македонија | Danmark | Norge

Претвори го твојот балкон во градина

Многу луѓе кои живеат во станбени згради сонуваат да имаат своја градина. Па, ако имате балкон, вашиот сон може да стане реалност лесно. Опремени со неколку додатоци можете да го претворите балконот во самостојна градина. Сè што ви треба е малку простор, сончева светлина и слободно време.

Балконите во градините можат да бидат интимни, практични, управувачки, корисни и пред сè, здрави. Прво, треба да размислите за просторот, микро климата и локацијата и да изберете растенија што ќе напредуваат на вашиот балкон.

Проверете ја локацијата на вашата тераса или балкон. Дали е тоа повеќе на сонце или во сенка? Од сончевата страна, практично ќе растат сите растенија, но има смисла да се засадат салати, како што се цикорија, зелена салата, спанаќ, аругула и слично во делот со сенка за да не „изгорат“. На растенијата им треба многу простор за здрав раст, затоа не засадувајте ги премногу блиску. Ако е можно, засадете ги на неколку нивоа, исто како украсни насади за балкони.

Одгледување на растенија и други практични идеи

Кога растат растенија во саксии, растенијата се ограничени во просторот, затоа изберете ги видовите или сортите што се карактеризираат со мал раст, имаат мали корени и растат мали плодови. Најпогодни растенија за балконската градина, што можат да ги внесете во вашата кујна, се зачините. Имате на располагање широк избор, како што се босилек, магдонос, рузмарин, мајчина душица, оригано, риган, нане, мелем од лимон, лукчиња, итн. , лук и кромид, како и помали моркови, краставици и коркети со раст на грмушка.

Билки и лиснат зеленчук, исто така, можат да бидат засадени во дрвени гајби, на пр. во кутии од вино кои не ги користите. Ако преферирате помалку напорно градинарство, поставете ги на дрвена маса каде висината за работа ќе биде поудобна отколку на подот. Или можете да го зголемите просторот за раст на растенијата со создавање на вертикална градина со помош на дрвени палети. Со одредена вештина, можете исто така да ја претворите скалата во вертикална градинарска висорамнина – потпирајте ја на ѕид, така што не зазема многу простор, но ви овозможува да поставите основен зеленчук на мал балкон.

Постојат и други начини на кои можете да рециклирате предмети од домаќинството и да ги користите во градинарство. Тегли од џем или кисели краставички може да се претворат во стаклена градина со малку вештина, што е практично и убаво за гледање. Може да користите и конзерви, газери од шишиња или стари садови од вашата кујна, па дури и чаши наместо тегли.

Секако, една од најевтините и највозможни идеи за градинарство на балконот е да се закачите платнен користен организатор на чевли на ѕидот. Џебовите се доволно големи за да сместат магдонос, босилек, мајчина душица, лукчиња и други зачини.

Урбаното градинарство ограничено со малку балконски простор, исто така, може да се направи со користени цевки – исечете го врвот и засадете зеленчук.

Работи што треба да се земат предвид

Прилагодите го изборот на садот според избраните видови зеленчук. Поголемите и подлабоките контејнери се наменети за зеленчуци со поголем корен и раст, додека помалите садови ќе бидат доволни за помалите растенија. Осигурете се дека садот ќе има отвор за дренажа на вода на дното, бидејќи со тоа го спречувате гниењето на коренот.

Пластичните садови се цврсти, задржуваат добра влага и се отпорни на мраз. Садовите од глина се убави и природни по изглед, но нивните ѕидови апсорбираат вода, така што почвата се суши побрзо, а зеленчукот има потреба од почести наводнување.

Засадете билки по работ, бидејќи имаат тенденција да се обесат и да го покријат работ на садот. Важно е, без оглед на видот на садот, да се засадат заедно билки и зеленчук кои имаат слични барања за вода.

Среќно градинарување!

Ви треба свежина? Нема проблем

IonGeneration комбинираните фрижидери од Gorenje се дизајнирани за максимална свежина. Нивната IonAir со MultiFlow 360˚ технологија континуирано го освежува воздухот за симулирање на природната микроклима и обезбедува совршени услови за складирање. Со паметните, практични функции за оние што ги употребуваат, тие лесно се приспособуваат на вашиот животен стил. Без разлика колку често ја отворате вратата на ладилникот, AdaptTech ја одржува оптималната температура и ја одржува вашата храна во совршена форма, додека системот за ладење NoFrost Plus спречува акумулација на мраз и го елиминира одмрзнувањето. Сега, исто така, достапен со вградената скриена рачка.Прочитај повеќе
Сподели:

Можеби би сакале да прочитате