Česká republika | Slovenská republika | Северна Македонија

Јогурт со боровинки или со овес

Препорака за рерната:

КОЛИЧИНАГРЕЈАЧТЕМПЕРАТУРАВРЕМЕ НА ГОТВЕЊЕСАДBAKING LEVEL
рецепттопол воздух40 °240 мин.плитка тава за печење3

 

Состојки

  • 1 l млеко
  • 150 ml кисело млеко

Метод

Користете млеко обработено на ултра-висока температура (UHT). Истурете го во тенџере. Млекото се загрева на 40°C. Кога ќе се достигне температурата, додадете 150 ml кисело млеко. Добро се меша. Истурете го во керамички или стаклени помали длабоки садови. Ставете ги садовите во длабока тава за печење и оставете ги во рерната 4 часа.

Совет: По избор, на крајот, може да се додадат боровинки, малини, праски, кајсии, банани, ленено семе, овес итн.

Добар апетит!

Создадете спомени: вградни рерни

Кујната е срцето на домот и нашите вградени рерни се срцето на секоја модерна кујна. Нивната карактеристична HomeMade форма со зголемен волумен од 71 литар им овозможува на вашите јадења секогаш да се печат до совршенство. Опремени со широк избор на функции кои го поедноставуваат готвењето, тие ќе ве инспирираат да се забавувате во кујната со вашите најблиски и да испечете вкусни спомени кога сакате.Прочитај повеќе
Сподели:

Можеби би сакале да прочитате