Slovenija | Россия | Bosna i Hercegovina | Северна Македонија | Danmark

Чоколадна торта без печење

Торта во лето? Секако, ако не треба печење!

Состојки

  • 400 g млечно чоколадо
  • 400 g крем сирење
  • 250 g колачиња
  • 50 g путер
  • 100 ml шлаг

Метод

Измешајте ги колачињата и стопениот путер во процесорот за храна. Подгответе од тоа кора за колачот во тава со дијаметар од 20 cm и ставете ја во замрзнувач околу половина час. Стопете го млечното чоколадо над водена пареа, додадете крем сирење и темелно измешајте. Истурете ја чоколадната смеса на оладената кора од колачот и ставете ја во фрижидер половина час. Послужете со свежи јагоди и шлаг.

Ви треба свежина? Нема проблем

IonGeneration комбинираните фрижидери од Gorenje се дизајнирани за максимална свежина. Нивната IonAir со MultiFlow 360˚ технологија континуирано го освежува воздухот за симулирање на природната микроклима и обезбедува совршени услови за складирање. Со паметните, практични функции за оние што ги употребуваат, тие лесно се приспособуваат на вашиот животен стил. Без разлика колку често ја отворате вратата на ладилникот, AdaptTech ја одржува оптималната температура и ја одржува вашата храна во совршена форма, додека системот за ладење NoFrost Plus спречува акумулација на мраз и го елиминира одмрзнувањето. Сега, исто така, достапен со вградената скриена рачка.Прочитај повеќе
Сподели:

Можеби би сакале да прочитате