Saveti sa pijace: Kako da izaberete najbolje sastojke

Povrće

Artičoke: Deblje artičoke imaju najviše mesa i najukusnije su. Trebalo bi da su sveže i zelene tokom cele godine. Ne treba da su tamno smeđe ili crne pri vrhu.
Plavi patlidžan: Treba da mu se oseti težina, u suprotnom znači da je suviše star. Važno je da je stabljika sveža i zelene boje.
Avokado: Avokado može da bude zelene ili smeđe boje, sjajan ili zrnast (hrapav), što ne utiče na njegov kvalitet.
Brokoli: Puca od zdravlja i boja mu je zelena kao trava. Glavica brokolija bez sjaja je kao dosadan gost na večeri – nije vredan pozivanja.
Šargarepe: Čvrste narandžaste šargarepe su najboljeg kvaliteta. Bolje je kupiti mnogo malih nego nekoliko velikih.
Karfiol: Potražite sveže listove. Glavica bi trebalo da je bela ili boje slonovače.
Krastavac: Sjajan i tamnozelene kore. Bled, mekani krastavac nije vredan kupovine.
Zelena salata: Treba da pršti od svežine. Spoljašnji listovi mogu da budu opušteni, ali to ne treba da vas obeshrabri, glavica ispod njih je obično čvrsta i sveža.
Paprike: Što je veća, to joj je blaži ukus. Crvene paprike su najslađe. Ukoliko je paprika stvarno sveža, na njoj nema poderotina, ogrebotina i mrlja. Površina treba da je sjajna i glatka.

Voće

Smokve: Sveže smokve treba da se „znoje”, sa malim kapljicama soka od kojih im se kora sjaji.
Grejpfrut: Najsočniji su oni s najtanjom korom.
Kivi: Zreo kivi treba malo da se udubi kada se nežno pritisne na mestu gde je bila stabljika. Ukoliko je voće suviše meko, verovatno već fermentiše.
Limun: Okrugli limuni su sočniji od limunova duguljastog oblika. Što je limun žući, sadrži više vitamina C. Zelene plodove treba izbegavati ili ih baciti. Oni su dodati radi procesa sazrevanja.

Meso

Govedina: Treba da bude crvene boje. Ne bi smela da bude braonkasta.
Piletina: Zaboravite na mesara, supermarket, odustanite od pijace i odvezite se na selo kod lokalnog poljoprivrednika koji piliće uzgaja na otvorenom. Oni su najukusniji.
Patka: Izaberite ženku, one imaju sočnije meso. Masnoća bi trebalo da je više bele nego žute boje.

Riba

Uopšteno o ribi: Mora da ima prijatan, svež miris mora ili algi. Riblje oči treba da budu bistre (i ispupčene), a koža blistava sa krljuštima koje se drže čvrsto na njoj. Koža treba da je čvrsta na dodir i da se “vraća nazad” kada je pritisnete prstima. Proverite da li su škrge crvene boje, a ne blede ili sluzave.
Bakalar: Bakalar je najbolje kupovati tokom hladnijih meseci. Meso bakalara se opušta tokom toplih meseci kada se najviše hrani, nasuprot zimskom periodu i periodu menjanja krljušti u proleće.
Riba list: Ukoliko postoji bilo kakva sumnja u svežinu ribe list, ispržite je. Sveža riba list se skupi pri prženju u tiganju.
Haringa: Srebrne kože. U redu je ako je meka na stomaku, ali ne bi trebalo da bude porozna. Izbegavajte duge mršave haringe.
Dagnje: Spremite ih dok su žive. Ovo možete lako da proverite tako što ćete ih staviti na kuhinjski pult gde će se otvoriti ukoliko su žive. Možete ih nežno potapkati o ivicu sudopere, ako i dalje sumnjate. Ako se odmah zatvore, sigurno su još uvek žive.
Dimljena haringa: Treba da bude ujednačene boje i neisečena da bi se sprečilo da tamno smeđa koža dođe u kontakt sa mesom – ovo čini da meso ima ukus sapuna.

Dodatna svežina, dodatni vitamini: NatureFresh ugradni kombinovani frižideri

Kada je u pitanju proizvodnja hrane koja je sveža, puna ukusa i bogata hranljivim sastojcima, priroda je oduvek znala najbolje. Zbog toga novi NatureFresh ugradni kombinovani frižideri kompanije Gorenje oponašaju prirodne uslove omogućavanjem procesa fotosinteze, kontrolom nivoa vlažnosti vazduha i obezbeđivanjem svežijeg vazduha. Pored toga, Gorenje NatureFresh ugradni kombinovani frižideri su visokih energetskih klasa, od A+ do A+++ a njihov modularni i fleksibilni dizajn garantuje da će oni savršeno odgovarati svakom životnom stilu.Pročitajte još
Podeli:

Možda će vas takođe zanimati