Česká republika | Slovenská republika | Srbija | Россия | Северна Македонија | Danmark | Norge | Sverige

Животот носи дамки. Како да ги отстраните?

Кога се движите, ги зголемувате шансите да ги накапите, да ги дамкосате и да ги извалкате вашите алишта. Дали сакате да го избегнете тоа? Прочитајте го водичот за дамки подолу.

Како да се отстрани сок од глуварче од бели панталони: Користете кафен сапун

Ставете кафен сапун на дамките и нека стојат така преку ноќ. Потоа изгребете го кафениот сапун со нож, избришете ја површината со влажна крпа и измијте ги панталоните според етикетата за нега. А ако облеката не е бела памучна облека: Нанесете на самото место мешавина од 1 dl вода, 1 dl триење алкохол и 2 лажици чиста течност за миење садови. Потоа се мие според упатствата.

Како да се отстрани банана од облеката: Свртете ја со лимон и сол

Дамките од банана речиси е невозможно да се отстранат. Но тоа речиси е така: Поставете го предметот кој е извалкан со бананата на пешкир, втријте сок од половина лимон врз дамките (материјалот мора да е издржлив и да не пушта боја), нанесете дебел слој сол на површината и нека отстои неколку часа во пластична кеса. Потоа, се мие во согласност со инструкциите за перење.

Како да се отстрани мастика за џвакање залепена на дуксер? Замрзнете ја

Ставете ја облеката во замрзнувачот ако има простор, а ако нема, покријте ја дамката со коцки за мраз. Почекајте. Изгребете ја површината колку што е можно повеќе. Ако мастиката за џвакање не е целосно отстранета, поставете парче памук натопено со бензин, на задната страна на дамката. Кога дамката ќе стана мека, внимателно протријте ја дамката директно со бензин. Потоа, измијте ја облеката како и обично.

Како да се отстранат дамките од истурено црвено вино од белиот чаршав од дамаст: Исплакнете ги со вода

Откако ќе ги соберете остатоците од црвено вино истурено од чашата, може да ја отстраните штетата од вашиот дамаст со тоа што ќе го исплакнете во проточна вода. Ако ова не е можно (нема вода / покривката за перење е преголема), секогаш може да се снајдете со белото вино. Белото вино ја неутрализира црвената боја, а потоа може да ја измиете исчистената покривка на вообичаен начин.

Како да се отстранат валканиците од трева од колената на тренерките: Глицерин или паста за заби

Ставете глицерин на дамките и оставете ги да се натопат 10-15 минути, а потоа измијте ги следејќи ги упатствата за нега од етикетата. Ако немате глицерин: Четкајте со обична паста за заби, а потоа следете ги инструкциите за перење.

Како да се отстранат отпечатоците од молив од ракавот на блузата: Бришење или гребење

Истријте со гума за бришење и нацртаното ќе го снема. Ако се случи да не дејствува гумата, истурете малку течност за миење садови врз чкртаниците и оставете да стои 5-6 часа. Потоа следете ги инструкциите за перење.

Животот е комплициран. Да го направиме одржувањето на алиштата поедноставно.

WaveActive машините за перење користат напредни технологии за супериорни резултати на перење:
  • Уникатно дизајнираниот барабан во комбинација со брановидните 3D ребра ја омекнуваат ткаенината и овозможуваат најнежно перење.
  • IonTech ја користи моќта на природниот процес на јонизација, што овозможува оптимални резултати во перењето, без висока температура и без употреба на дополнителни хемикалии.
  • SteamTech за дополнителен третман со пареа која ги намалува наборите, алергените и бактериите.
Прочитај повеќе
Сподели:

Можеби би сакале да прочитате