Пролетно чистење со деца

Додека повеќето луѓе велат дека мразат чистење, тоа има и добра страна: чистото домаќинство е здраво домаќинство. Бидејќи недостига мотивација кога некој треба да чисти сам, побаравме начини да ги убедите вашите деца да ви помогнат во чистењето.

Викендот пристигна и вашите деца почнаа да вадат играчки од нивните кутии. Иако изгледа невозможно да ги убедите да ви помогнат, не сте во право. Со различни трикови, можете брзо да ги убедите да ви помогнат при чистење и средување. Дозволете ни да ве запознаеме со концептот за брзо чистење, прилагоден за деца.

Направете список
Како и со секој успешен проект, планирањето е важно. Направете едноставен список што треба да се исчисти во секоја соба и кога. Потоа ставете сè на распоред – експертите велат дека тогаш имате 80% поголеми шанси сè да се оствари. Искрено, така е. Особено кога семејството е веќе запознаено со тоа што треба да се направи, чистењето се завршува побрзо.

Според нивните способности и возраст, децата треба да бидат одговорни за нивната соба, а родителите треба да ги делат одговорностите според нивните преференции – некои претпочитаат да смукаат, додека други претпочитаат да ги мијат прозорците – секој треба да ги преземе задачите што претпочита да ги извршува.

Направете ги работите едноставни
Едноставноста ќе ја заврши работата. Често се случува кога луѓето планираат да чистат, да сакаат да исчистат премногу работи. Затоа остануваат без енергија. Не претерувајте. Без разлика дали живеете во трособна куќа или стан од 50 м2, важно е да започнете со основно чистење низ собата. Само кога ќе исчистите една просторија (од нечистотија и остатоци) преместете се во друга просторија. Кога ќе исчистите и средите неколку простории во исто време, можеби нема да завршите ниту една, што ќе ја намали вашата волја да продолжите следниот ден и со тоа да го оставите домаќинството во уште поголем хаос.

Претворете сè во игра
Прашајте ги вашите деца дали би сакале да одат во потрага по богатство. Нацртајте им мапа за тоа што треба да го пронајдат и ставете го во корпата или направете список ако веќе знаат да читаат. Обидете се да ја стимулирате нивната имагинација и замолете ги да најдат нешто кружно, мало, сино… Ако ја изгубат желбата за соработка при собирање играчки и облека, обидете се да ги стимулирате да соберат само уште три или четири работи до крај. Исто така, ако кажете дека можете да земете пет работи, вашите деца дефинитивно ќе се натпреваруваат со вас и ќе се обидат да соберат шест работи.

Мали награди, големи резултати
Понудете им на децата мала награда во замена за средување. Предложете им да можат да гледаат филм со пуканки навечер ако ви помогнат. Или скријте малку пари во домот што децата ќе можат да ги користат ако ги најдат.

Прашина и правосмукалка
Децата сакаат да користат правосмукалка или четка за бришење прашина. Можете исто така да се преправате дека ја чистите куќата бидејќи во дневната соба вечер ќе има гала во чест на Пепелашка.

Миење под
Влажна крпа, сунѓер и кофа со вода се радост за секое дете. Оставете ги да го мијат подот, а вие следете ги со крпа. Не се заморувајте со фактот дека подот нема да бидат правилно чист, колку повеќе пати им дозволите да го мијат подот, толку побрзо ќе научат.

Среќно пролетно чистење!

Пријателски расположени за вас, брутални за прашината

Најдобрите правосмукалки од G·Force линијата на Gorenje имаат значително помала потрошувачка на електрична енергија, а воедно имаат и ефикасни и супер тивки перформанси. Правосмукалките кои се едноставни за користење и имаат ергономски дизајн се достапни во категориите: G·Force Lite, G·Force Plus и G·Force Pro. Можете да ги најдете во верзии со вреќичка или со сад во различни комбинации на бои, кои одговараат на сечиј вкус.Прочитај повеќе
Сподели:

Можеби би сакале да прочитате